مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها

مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها

مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرهادر سوشال میدیا

امروز میخوام راجع به یه مسئله مهم باهاتون صحبت کنم و اونم مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها هست

مثل هر قشر و بیزنس و طبقه کاری دیگه ای اینفلوئنسرها و بلاگر ها هم دارای مسئولیت اجتماعی هستن. موضوع مهمی که خیلی از اینفلوئنسرا و بلاگرها اصلا اطلاعی ازش نداردن ویا اصولا بهش اعتقادی ندارن.

همین الان اگر شما کلید واژه مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها را به فارسی سرچ کنید عملا در سه صفحه اول گوگل موردی پیدا نخواهید کرد.

اما بد ندونستم شما رو به عنوان یک مصرف کننده دیتای تولید شده در فضای  مجازی با این موضوع آشنا کنم. پس در ادامه این مقاله با من همراه باشید تا از مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها براتون بگم.

مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها

مسئولیت اجتماعی

اول ببینیم تعریف کتابی مسئولیت اجتماعی چیه؟

مسئولیت اجتماعی یک چارچوب و محدوده اخلاقی است که در آن وظایف مختلفی که تمامی آن ها دارای منافع برای جامعه هستند، بر عهده فرد، سازمان و یا نهادی خاص گذاشته می شود. این مفهوم به صورت دقیق تر به معنای انجام وظایف فردی به وسیله تک تک افراد جامعه است که انجام این وظایف باعث می شود تا تعادل مناسبی بین اکوسیستم و اقتصاد جامعه برقرار شود. استفاده از لفظ وظیفه نشان می دهد که هر فرد در حالت عادی باید به این وظایف واقف بوده و نقش خود را در حفظ این تعادل به صورت مشخص پذیرفته و ایفا کند.

ساده اش یعنی چی؟

یعنی هر فردی، که مردم پای منبر اینستاگرامیش میشینن، سازمانی یا شرکتی که مردم ازش حمایت میکنن، کالاش رو میخرن، و خیلی فروش خوبی داره و…. باید در قبال اون جامعه مسئول باشه و فعالیت هایی بکنه که شاید براش بار مالی نداشته باشه  و شاید حتی از وقت و جیبش هم هزینه کنه اما از لحاظ اخلاقی به عهده اش هست

مسئولیت اجتماعی در حوزه های مختلف

مسئولیت و تعهد اجتماعی در حوزه های گوناگون تعریفش فرق میکنه و براساس حوزه همون فعالیت مشخص میشه.

 مثلا تو حوزه شرکت ها و یا بنگاه ها که این مسئولیت به اختصار به CSR شناخته می شود، بندهای مختلفی برای این منظور تعریف شده که بعضیاشون اینا هستن

  •     تعهد در قبال حفظ محیط زیست و اکو سیستم
  •     تعهد در قبال رعایت عدالت و شایسته سالاری در استخدام نیروهای مورد نیاز
  •     تعهد در قبال برآورده کردن تمامی نیازهای ضروری کارمندان و خانواده های آن ها
  •     تعهد در قبال ارائه محصولات کاملا سالم و بدون هیچگونه مضرات برای انسان
  •     تعهد در قبال صرف درآمد ها در راه های غیر خلاف و غیر قانونی و در مسیر پیشرفت و توسعه
  •     تعهد در قبال رفتار درست و انسانی با تمامی افراد مرتبط
  •     تعهد در قبال رعایت حقوق مصرف کنندگان در صورت تولید کالا یا ارائه خدمت

بگذارید با مثال براتون بگم

مثلا شرکت انیمیشن‌ سازی دیزنی تو زمینه‌های گوناگونی مثل بهبود وضعیت جامعــه، کمک به آسیب‌دیدگان از بلایای طبیعی و همچنین محیط‌زیست تمرکز کرده. به‌طور مثال، این شرکت بعد از زلزله هائیتی، حضور پررنگی در کمک به زلزله‌زدگان داشت. از اقدام های دیگه شرکت دیزنی می‌شه بهه  صرف هزینه‌های بسیار زیاد برای کاشت نهال در جنگل‌ها اشاره کرد.

حالا بریم سر بحث خودمون

مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها و بلاگرها

بالا گفتم وقتی فارسی سرچ میکنی چیزی پیدا نمیشه اما به انگلیسی داستان فرق میکنه. شما با روی حرفه ای این کار طرف میشی.چیزی که ورای از خونت عکس گرفتن و گذاشتن و دنیای متفاوت از مافیا و تبلیغات میلیونی با پولهای کار نکرده برای بلاگر شدن هست.

تو سایت یونایتد اینفلوئنسر اینجوری میگه که، اینفلوئنسر ها از لحاظ تجاری ، یک معدن طلا هستند. نفوذ زیادی دارند، و صاحب اعتماد زیادی در گروه هدف خودشون هستن. اونها سازندگان محتوایی باهوش و خلاقانه هستن  که از چند هزار تا چند میلیون دنبال کننده دارند که از محتوای اونها استفاده میکنه

در ادامه یک سری مسئولیت های اجتماعی این حوزه رو با هم مرور میکنیم

مرور مسئولیت اجتماعی اینفلوئنسرها

یک

میگه اینفلوئنسر به عنوان یه فرد تاثیر گذار، موقع معرفی یک محصول به مخاطبانتون باید حسن اخلاق داشته باشه خیلی راحت نگه هرجا پول باشه منم هستم. تا زمانی که از درستی یک محصول اطمینان حاصل نکرده ، معرفیش نکنه و یا اگه ایرادی هم بود صادقانه بیانش کنه.برای پول و وقت جامعه هدفی که بهش اطمینان کرده اهمیت قایل باشه.  نمونه این رفتار رو میشه تو روند موفقیت صدف بیوتی دید.

دو

روی محتوایی که منتشر میکنه مسئول باشه. ببینه حرفش و یا رفتارش چه تاثیری روی جامعه  مخاطبش  داره یه جورایی تو این بخش به سنجیده حرف زدن تاکید داره. این که رفتار و حرفی باعث آسیب نشه و تاثیر منفی روی احساسات مخاطب نگذاره. درسته که فضا فضای مجازی، اما اون سمت گوشی موبایل، نه یک ربات ، بلکه یک انسان نشسته با تمامی احساسات و عواطف انسانی . خلاصه که راحت نگید ای دونت کر

سه

در شرایط جاری جامعه مسیرخودش رو نره. مثلا یه بلاگر سفر الان که کرونا اومده تبلیغ سفر نکنه. تو استوریای که اول روسهای کرونا گذاشتم در مورد کسب و کار بلاگرهای سفر،به این مسئله اشاره کردم که خیلی هاشون گفتن مسئولیت اجتماعی ما ایجاب میکنه این روزها از سفر نگیم و برعکسش رو تبلیغ کنیم.

تو این روزای که مردم استرس دارن  ونگران خودشون و خانوادشون هستن که درگیر بیماری نشن و یا نگرانن که نکنه عزیزانشون رو بخاطر این بیماری از دست بدن، نباید حرفی از سفر زد و خیلی زود به زندگی عادی برگشت .

 چهار

یه اینفلوئنسرباید درک کنه که درسته که خیلی با فالوراش احساس نزدیکی میکنه و از خیلی داستان های زندگیش آگاهن ، اما لزومی نداره با نشر دادن کارهای اشتباهش ، آموزش غلط بده و یا حتی از اونها برای رسیدن به اهداف غیر قانونی خودش سو استفاده کنه

امروز یه موردی میدیدم یکی از دوستان گوشیش رو گم کرده بود و خیلی راحت با یه استوری کارمندای بانک اطلاعات و آدرس یک حساب شخصی رو برای ایشون در اورده بودن.

امیدوارم این اطلاعات باعث بشه به حقوق خودتون به عنوان مصرف کننده  و دنبال کننده پیج ها واقف بشید و با اندکی فکر و تصمیم گیری درست افراد را دنبال کنید.

, , , ,
Share:

دسته بندی

دسته بندی