سفر کردن یا خرید چیزمیزای جدید؟ راز خوشبختی کدومه ؟

سفر کردن

افرادی که برای سفر کردن، تجربه و کشف چیزهای جدید هزینه می کنن به مراتب خوشحال­تر از کسایی هستن که هر روز لوازم می خرن

اینو کی میگه؟ این نتیجه یه تحقیق علمی راجع به سفر کردن هست. پس بهتون توصیه می کنم حتما این مقاله رو تا انتها بخونید.
بزار از اینجا شروع کنم. روزی که حقوقتون رو میگیرید را بخاطر بیارید. اکثر ما سریعا شروع می کنیم به خرج کردن پولی که به حسابمون واریز شده. بلافاصله شروع می کنیم به گشتن حراجیها، پیدا کردن لباسها و کفشهایی که تازگی مد شده یا حتی خریدن زیورالات گران قیمت.  این داستانیه که دقیقا مثل اعتیاد هر ماه و هر ماه برای ما تکرار می شه.

ولی ایا واقعا تکرار این داستان مارو هر ماه خوشحال می کنه؟

در واقعیت،خرید چندباره چیزهایی که شبیه اون رو داریم باعث خوشحالی ما نمیشه و رضایت خاطرمون رو جلب نمی کنه و اینجا درست نقطه ایه که حس می کنیم حتی گاهی داشتن پول هم نمی تونه خوشحالمون کنه.

اما یه سوال! ینی آدمای خوشحال و خوشبخت راه دیگه ای برای خوشحال کردن خودشون پیدا کردن؟ جواب بله است. اونا یاد گرفتن با حذف هزینه های غیر ضروری و هزینه های بیخودی، از راه دیگه ای مثل سفر کردن و ساختن خاطرات ،خودشون رو خوشحال کنن.  البته که طبیعتا نتایج خیلی خوبی مثل حس خوشحالی و رضایت براشون داره.

بدیهیه که هممون می تونیم بجای خرید های غیر ضروری ،مثل کفشهای مختلف، با سرمایه گذاری برای خواسته های آیندمون زندگی قشنگ تری برای خودمون بسازیم. در واقع با حذف هزینه های اضافی، میشه برای دنبال کردن رویاهامون وقت و هزینه صرف کنیم.

سفر کردن

از کل زندگیمون، فقط خاطراتمون باقی می مونه

تصور کنید بیشتر عمرتون گذشته ،در حال گذروندن سالهای پیری هستید. تو این شرایط آدمها بیشتر تمایل دارن که خاطرات شیرین و تجربیاتی که در طول سالها باعث شکل گیری شخصیت و چیستیشون شده رو بخاطر بیارن. تو اون روزها شاید اصلا بخاطر نیارید و یا براتون مهم نباشه که روزی تو سالهای جوانی موقعی که هنوز اکثر افراد هنوز از ایفون  5 استفاده می کردن شما ایفون 6 پلاس داشتید.

طبق تحقیقاتی که توسط مجله روانشناسی مثبت نگر منتشر شده است، اکثر افرادی که هزینه های بالایی برای خرید کالاهای لوکس و گران قیمت  پرداخت می کنن، بعد از خرید، دیگه آن کالا برایشان با ارزش نیست و جذابیت اولیه را نداره و مثل زمان قبل از خرید داشتنش شیرین و جذاب نیست.

یافته های تحقیقی توسط دانشگاه سان فرانسیسکو نشان میده که تمام سهم ما و درک و اندیشه ما از زندگی، محصول و ساخته تجربیات و خاطراتیه که در طول زندگی بدست میاریم. اکثر ما متاسفانه ترجیح می دیم که وقت و انرژی وپولمون رو صرف بدست آوردن چیزهایی کنیم که در نهایت بعد از بدست اوردنشان خیلی احساس رضایت نکنیم.

شرکت کنندگان تو این تحقیق حتی قبل از انجام خرید هم معتقد بودن که تجربه کردن اتفاقات و رویدادهای جدید و کشف تازه ها، به مراتب برای زندگیشون مفید تر و کاربردی تر بوده تا خرید کالاهایی که لیستش تو دستشونه.

بعضی از شرکت کننده ها که بعد از خرید باهاشون مصاحبه شده بود هم نظرشون این بود که  احساس رضایت بعد از خرید هز چیزی، معمولا موقتی است. و اکثرا عقیده داشتن  زمانی که برای تجربیات جدید مثلا سفر کردن  هزینه می کنن این شادی و خوشحالی و رضایت به مراتب پایدار تر از زمانیه که یه وسیله نو میخرن.

سفر کردن

تو زندگی روی این قضیه تمرکز کنید که چی می تونه شما رو خوشحال تر کنه بجای معروف شدن

تحقیقات دانشگاه کورنل نشان می ده که حتی افراد میلیونر هم خیلی از چیزهایی رو که می خرن فقط بخاطر فشاریه که از سمت اجتماع متحمل میشن. مثل ساعتهای الماس یا زنجیرهای طلای گران قیمت که بین ثروتمندان متداوله. در واقع ما خودمون رو سپریم دست اجتماع تا مثل یه عروسک و اسباب بازی ما رو دست به دست کنه و تنها فرقی که با اجدادمون که به دلیل نبود اطلاعات واگاهی زندگی می کردن اینه که ما در عصر شبکه های اجتماعی زندگی می کنیم و از هرچیزی که می خریم عکس می گیریم و بصورت بی شرمانه ای در صفحات اجتماعیمون منتشر می کنیم.

دکتر توماس گیلوویچ که در باره رابطه پول و شادی تحقیق می کنه اینطور میگه: که ما معمولا چیزهایی می خریم که خودمونو خوشحال کنیم، اما این خوشحالی ما فقط برای زمان کوتاهی دووم داره. چیزهای جدیدیه که می خریم فقط اولش برای ما جذاب و با ارزشن و بعد یه مدتی که به داشتنشون عادت می کنیم جذابیتشون در نظرمون کم میشه.

یه نگته مهم دیگه که دکتر توماس بهش تاکید میکنه اینه که میگه، من هیچوقت نمی گم که نباید بعد از دو هفته کار سخت با خرید یک لباس یا شام بیرون از خانه خودتون رو خوشحال کنید تنها قصدم اینه که باداوری کنم که زیاده روی نکنید وبا صرفه جویی می تونید برای لحظات خوش بیشتری سرمایه گذاری کنید.  چیزهای که حس رضایت اونها مادامالعمره و با گذشت زمان از بین نمیره.

تجربه ها چیزی فراتر از اشیا مادی­ هستن که ما داریم. میشه اشیا مادی روخیلی دوست داشت و حتی می شه گاهی جزئی از شخصیت افراد بشن، اما نکته ای که هست اینه که اونها قابل جدا شدن هستن و می تونن از شما گرفته بشن. در حالی که خاطرات و تجربیات بخش جدانشدنی از وجود شما هستن .

سفر کردن

با سفر کردن ،دنیای اطرافتون رو کشف کنید

تو دنیای مدرن امروز ماها یاد گرفتیم که باید برای نیازهای جدیدی مثل  سفر، تحصیلات، و فعالیتهایی  ورزشی و فرهنگی هم هزینه کنیم.  خوب بی شک، شرکتها هم برای اینکه تو بازار رقابت باقی بمونن، باید با این تغییرات همسو بشن. در واقع ما با هزینه کردن در مورد چیزهای که کیفیت زندگیمون رو بهترمیکنه، تبدیل به آدمهای بهتری میشیم.  زندگیمون بی هدف نمیشه و روزهامون رو با تجربیات و خاطرات خوب و طلایی سرشار میکنیم و زندگی پربار تری برای خودمون و اطرافیانمون میسازیم.

باید هر روز خودمون رو متقاعد کنیم که کالاهایی که رو که نیاز نداریم نخریم و پول هایمان رو صرف خرید کالاهای بی ارزشی که با گذشت زمان تبدیل به اشغال و زباله می شن نکنیم.

به این فکر کنید که جای خریدن اخرین مدل گوشی موبایل به ارزش 400 دلار می تونید یک بلیط هواپیما تهیه کنید به مقصد کشوری که هرگز ندیدید.

همیشه به یاد داشته باشید که، افرادی که با سرمایه گذاری برای رویاهایشان و اینده زندگی می کنن زندگی شاد تری دارند تا افرادی که هر روز غرق در خرید محصولات و کالاهای مزخرف هستن.

الان وقتشه که بعد از این هربار که خواستید برای خرید چیزی دستتون رو به طرف کارت اعتباری تان ببرید به این فکر کنید که با کمی صرفه جویی چه چیزهای خوبی رو می تونید تجربه کنید و با سفر کردن چه خاطرات خوبی رو برای خودتون بسازید.

این مقاله ترجمه و برگردان فارسی توسط من از مقاله ای با عنوان People Who Spend Money On Experiences Instead Of Things Are Much Happier است.

سفر کردن

, , , , ,
Share:

دسته بندی

دسته بندی